Teknolojide Bu Hafta Neler Oldu?
Teknolojide Bu Hafta Neler Oldu?

Müzikseverlerin vazgeçemediği bir uygulama olan Spotify’ın son hamlesi “Touch Preview” oldu. Bu özellik sayesinde kullanıcılar şarkılar için ön dinleme gerçekleştirebiliyor ve tek hareketle şarkılar bölümüne ekleyebiliyor. Beni en çok etkileyen özellik ise; ön dinlemeden önce çalan şarkı, ön dinlemenin tamamlanmasının ardından kaldığı yerden devam ediyor. Böylece Spotify kısa sürede şarkı keşfetmeyi ve böylece daha uzun süreli müzik keyfini kullanıcılarına sağlıyor.

spotify touch preview özelliği

Bir diğer haber ise Microsoft’tan. Skype’ı Windows 10 ile doğrudan bünyesine entegre eden Microsoft, Skype’ın bu halinin IMessage’a benzerliğiyle dikkat çekiyor. Bu uygulamanın Windows 10’da Skype ile sağlanacak mesajlaşma deneyiminin anahtarı olması bekleniyor. 21 Ocak’ta Windows etkinliğinde yayınlanan görüntülerde IMessage ile büyük benzerliği görmek mümkün. Temel fark ise, Skype birden fazla platformda desteklenirken IMessage’ın ise sadece Apple platformlarında bulunması. Peki bu mesaj uygulamalarının gelişmesiyle aynı alandaki diğer uygulamalar nasıl etkilenecek? Viber, Whatsapp gibi uygulamaların bu gelişmeden etkilenip etkilenmeyeceği şimdiden söz konusu olmamalı. Sonuçta şimdiki kullanım durumunu göz önünde bulundurursak IMessage’ın Whatsapp kullanımında gözle görülür bir etkisi olmadığını söyleyebiliriz.

microsoft skype entegresi

Microsoft’tan gelen bir diğer haber ise Office 2016 adını taşıyan yeni Office sürümünün bu yıl içinde yayınlanacak olması.

office 2016

Biraz da Apple cephesindeki gelişmelere göz atalım. Apple CEO’su Tim Cook, geçtiğimiz ekim ayında yaptığı açıklamada Çin’in ABD’yi geride bırakarak Apple’ın en büyük pazarı olmasına ramak kaldığını belirtmişti. Ancak The Financial Times tarafından yayınlanan bir analiz, Cook’un bu öngörüsünün beklenenden önce gerçekleşmiş olabileceğini ortaya koyuyor. Satışlar arasındaki farkın 2 milyona yakın olması, bu noktadan itibaren Çin’in Apple açısından ABD’ye kıyasla çok daha önemli bir pazar olacağını gösteriyor. Bu gelişmeler ışığında Apple’ın Çin’deki mağazalarını arttıracağını söyleyebiliriz. smiley

apple çin gelişmeleri

Apple geçen yılın başlarında TestFlight adlı, geliştirme aşamasında uygulamaları test etmeye olanak sağlayan uygulamanın geliştiricisi Burstly’yi satın almış, daha sonra da bu uygulamanın sunduğu işlevleri AppStore’a yavaş yavaş eklemeye başlamıştı. Apple şimdi TestFlight’ı tamamen kendi bünyesine katıyor ve şubat ayından itibaren orijinal platformu tamamen kapatıyor. İşin ilginç tarafı, TestFlight’ın tamamen Apple çatısı altına girmesi değil, TestFlight’ın sadece iOS 8 veya üstü sürümle çalışan cihazlara hizmet verecek olması. Bu, Apple’ın geriye dönük uyumlulukla pek ilgilenmediğini ve gözünü geleceğe çevirdiğini gösteriyor.

apple testflight

Son olarak, Facebook’un düşük hızda internet bağlantısı olan insanlara yönelik geliştirdiği bir yeni uygulama olan Facebook Lite’dan bahsedelim. Belli ülkelerde yayınlanan bu uygulamanın boyutu sadece 252 KB. Uzun süredir geleceğinin mobil dünyada yattığının farkında olan Facebook, büyümesini sürdürmek adına odak noktasını internet bağlantı hızının düşük olduğu bölgelere çevirmiş durumda. Akıllı telefon satışlarının 2015’te %15 oranında artmasını öngören analistler; Bangladeş, Vietnam ve Nijerya’yı bu artışın en hızlı yaşanacağı üç ülke olarak gösteriyor.

İlk etapta Bangladeş, Nijerya, Nepal, Güney Afrika, Sudan, Senegal, Zimbabwe, Vietnam ve Sri Lanka’da yayınlanan uygulamanın başka ülkelere yayılıp yayılmayacağı ise henüz bilinmiyor. Bu tarz uygulamalar ile dünyanın her bir köşesindeki aktif kullanıcı sayısını arttırmaya devam eden Facebook, aktif kullanım bayrağını elinden düşürmeyeceğe benziyor.

facebook lite

Melisa Ceren Arslan

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

Glokal Teknoloji Bülteni 18/06

Glokal Teknoloji Bülteni 18/06

TechnoWeek #11: Haftanın Teknoloji Haberleri

TechnoWeek #11: Haftanın Teknoloji Haberleri

0 Yorum

Yorum Yaz