Teknolojinin Gelişen Sektörü Elektrikli Araçlar ve Türkiye'nin Konumu
Teknolojinin Gelişen Sektörü Elektrikli Araçlar ve Türkiye'nin Konumu

Teknolojideki gelişmelerle birlikte dünyanın yeni trendi elektrikli arabalar. Peki bu elektrikli arabalar Türkiye’de ne kadar kullanışlı? Asıl soru “Biz buna hazır mıyız?”.

 

 

Aslında elektrikli otomobiller yeni bir buluş değil. Öyle ki ilk elektrikli otomobiller 1800 lü yıllarda üretilmeye başlandı fakat günümüzdeki kadar kullanışlı olamayışından dolayı çok fazla ilgi göremedi. Ta ki 2008 yılında Elon Musk’ın Tesla’sı tarafından geliştirilen “Tesla Roadster” a kadar. Bu gelişmeden sonra diğer otomobil devleri de hızlı bir şekilde elektrikli otomobil piyasasına atıldı. 2011 yılında tüm dünyada yaklaşık 479.000 elektrikli araç olduğu tahmin ediliyor.

 

 

Otomotiv sektörünün elektrikli araçları tercih etme nedenlerini sayacak olursak başlıca; çevre kirliliği, azalan yakıt rezervleri ve enerji verimliliği diyebiliriz. Özellikle çevre kirliliği konusunda duyarlı davranan sektör çevreye çok büyük zarar veren dizel otomobillerin üretimlerine son verip elektrikli otomobillerini sergiliyorlar.

 

 

 

Türkiye sektörüne bakacak olursak belirli markalar belirli modeller ile piyasaya girmiş bulunmakta fakat modellerin çoğuna ulaşamıyoruz. Hatta sektör devi Tesla Motors dahi Türkiye’de henüz resmi faaliyetlere başlamış değil. Tüm dünyada elektrikli araç satışı 4 milyonu aşmışken Türkiye’de ise sadece 1126 adet elektrikli araç bulunmakta. Bu az sayının temel nedenini ise yüksek alım maliyeti ve altyapı korkusundan kaynaklandığını düşünüyorum. Türkiye’de en uygun fiyatlı elektrikli araçlar yaklaşık 200.000 tl den başlamakta ve 2.500.000 tl yi aşan rakamlara kadar çıkmaktadır. Fakat elektrikli araçlar ise yakıt konusunda kazançlı. Örneğin normal benzinli bir araç 100km de ortalama 30 tl yakar, elektrikli araç ise 100km de ortalama 5 tl harcar.

 

 

 

 

 Diğer yandan alıcıların düşündüğü diğer bir etken ise bakım ve şarj ünitesi yeterliliği. Ülkemizde sektör yeni yeni gelişmeye başladığı için araçların bakımı da zor olabiliyor. Elektrikli otomobillerin motorunda sadece beş hareketli parça vardır. (Benzinli araçlarda ise yüzlerce parça bulunur.) Bu parçalar genelde düşük masraflıdır ancak bataryaları ise oldukça pahalıdır. Bazı markalar bunları yurtdışından getirtmek zorunda kalabiliyor bu da fiyatında artışa neden oluyor.Bunun yanında insanlar şarj istasyonu yetersizliğinden de korkuyorlar. Oysa ki 1126 araçlı Türkiye’de 582 adet şarj dolum noktası var. Bu da demek oluyor ki her 2 elektrikli araç kullanıcısına 1 şarj ünitesi düşüyor. Fakat bu dolum noktaları belirli şehirlerde var. Doğu illerimizde az sayıda varken büyükşehirlerde birçok ilçede mevcut durumda. Gittikçe ilerleyen sektörde elektrikli araç sayısı arttıkça şarj ünite sayılarının da paralellik göstermesi bekleniyor.

 

 

Şu an için az sayıda olsa da uygun yatırım ve teşviklerle Türkiye, elektrikli otomotiv sektöründe büyük bir yükselme yaşayabilir. Böylece hem çevremiz kazanır hem de harcadığımız enerji azalır.

Yazar

Bora Büke

ODTÜ
İktisat
1

İlgİlİ Yazılar

GlokalPack #4: Aralık

GlokalPack #4: Aralık

Gerçekten Sanala: e-Spor

Gerçekten Sanala: e-Spor

GlokalPack #1:Eylül

GlokalPack #1:Eylül

0 Yorum

Yorum Yaz