En Etkili İş Adamları
Türk İş Dünyasındaki En Etkili 5 İsim

1)Murat Ülker

 Sayın Ülker'in ne kadar etkili bir isim olduğunu Türkiye’nin en zengin kişileri listesinin başında yer almasından kolayca anlayabiliriz. Ülker son yıllarda birinciliği kimseye kaptırmadan, istikrarlı bir şekilde başarısını sürdürüyor. Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker ,bu sene 3.7 milyar dolarlık servetiyle listede birinci sırada yer aldı. Peki Murat Ülkerin bu başarısının ardında neler var ? 

1959, İstanbul doğumlu olan Ülker, Kırım göçmeni bir aileden geliyor. Zamanında ataları, Müslümanlara yapılan zulümden kaçarak İstanbul’a gelir ve burada küçük bir şekerleme dükkanı açar. O küçük işletme ilerleyen yıllarda adını Yıldız Holding olarak değiştirir. Boğaziçi Üniversitesi İdari Bölümler Fakültesi’nin bitiren Murat Ülker, sonraki yıllarda babasının ve dedesinin kurduğu bu işletmenin başına geçer. Gerek iş hayatındaki disiplini ,gerekse kariyeri için aldığı eğitimin sayesinde, aile yadigarı bu işletmeyi büyütür ve adının Türkiye’nin en zengin iş adamı olarak anılmasını sağlar. 

2)Hüsnü Özyeğin

Listenin ikinci sırasında Hüsnü Özyeğin yer alıyor. Fiba Holding başkanı Hüsnü Özyeğin, Oregon State University de inşaat mühendisliği okumasına rağmen bu işi severek yapmayacağını fark etti ve finans alanına yönelerek kariyerini bu sektör üzerine kurdu. Daha 32 yaşında Pamukbank’ın genel müdürü oldu. Ardından Yapı Kredi Bankası genel müdürlüğü geldi. Hızlı başladığı iş hayatını 1987 yılında kendi bankası olan Finansbank’ı kurarak taçlandırdı.2006 yılında Finansbank'ın National Bank of Greece'e satışı ile Türkiye'nin o döneme kadar en büyük dış ticaret yatırımı gerçekleştirdi. Özyeğin’in Fiba Holding bünyesinde açtığı 30’dan fazla şirketi bulunuyor. 

Hüsnü Özyeğin Türkiye'nin gelişmesi için sosyal sorumluluk ve yatırımlarına büyük önem vermektedir.“En değerli yatırım insana yapılan yatırım” olduğu inancına sahip olan Hüsnü Özyeğin'in, kurucusu olduğu vakıf ve kurumların bugüne kadar hizmet verdiği kişi sayısı bir buçuk milyon kişiye yaklaşmıştır.

3)Semahat Arsel

Rahmetli Vehbi Koç’un kızı Semahat Arsel, şu an 89 yaşında. 1964 ve 1972 yılları arasında Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalışan Arsel, şu anda vakfın başkanlığını yapmaktadır. Aynı zamanda Semahat Arsel Nursing Educational & Research Center başkanlık görevini yürütmektedir. Forbes dergisi verilerine göre 2017 yılında 2.2 milyar dolar servetiyle Türkiye’nin en zengin kadını unvanın alan Arsel, bunun yanında 2015 yılında 45 milyon 157 bin 918,24 lira ile Türkiye’nin en fazla vergi veren kişisi olmuştu.

4)Erman Ilıcak

 Rönesans Holding başkanı Erman Ilıcak, ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra ekonomi ve işletme alanında kendini geliştiren Ilıcak, master programını Viyana Ekonomi Üniversitesi ve Minnesota Üniversitesi’nde, doktorasını ise International School of Management’te yapmıştır. Evli ve üç çocuk babası olan Ilıcak, daha öğrencilik yıllarında atıldığı iş hayatında başarılı bir şekilde ilerledi.

1993 yılında biriktirdiği 30 bin dolar sermayeyle “Rönesans” adlı şirketini kurdu. Kendi başına kurduğu için çıtayı düşük tutup 5-10 bin dolarlık ofis tamirat işlerine bile talip oldu.2005 yılının sonunda Rönesans İnşaat' ı dünyanın en büyük şirketleri arasında 86.sıraya yükseltti.Şu an Rönesans Holding Rusya, İsviçre, Almanya, Hollanda, Kazakistan, Türkmenistan ve Katar gibi ülkelerle iş yapmaktadır.

5)Ferit Şahenk

Ferit Şahenk Doğuş Holding ve Garanti Bankası Yönetim Kurulu Başkanlık görevlerini yürütmektedir. 1964 doğumlu olan Şahenk eğitimini pazarlama ve insan kaynakları üzerine alarak, bankacılık konusunda da Manufacturers Hannover’da staj yaptı. Ünlü iş adamının adını iş hayatındaki başarısının dışında başka bir alanda daha sıkça duymaktayız. Koyu Fenerbahçe taraftarı olan Şahenk, adını futbol kulübüne yaptığı finansal desteklerle de sıklıkla duyurmaktadır.

2015 yılında Ferit Şahenk,CNBC-E'yi sattı ve ardından Acun Ilıcalı’ya ortak oldu. Sürekli yeni yatırımları ile gündeme gelen Şahenk 41. yatırımını Dubai'ye yaptı ve Anadolu yemeklerini dünyaya tanıttı. 2016 yılının Kasım ayında da Hüsnü Özyeğin ile birlikte Londra'da banka açmak için girişimlere başladı. Türkiye’nin adını dünyaya duyuran başarılı iş adamı, gurur kaynaklarımız arasında yer alıyor.

 Gelişen ve değişen dengelerin iş dünyasındaki yansımalarını kaçırmamak için bizi takipte kalınız!

Kaynakça: www.paratic.com

                  www.sozcu.com

                 Forbes

                 www.medyatava.com

Eren ÇALIŞ / ODTÜ İşletme

Yazar

Eren Çalış

Orta Doğu Teknik Üniversitesi
İşletme
1

İlgİlİ Yazılar

İlklere İmza Atan Türk Kadınları

İlklere İmza Atan Türk Kadınları

Müziğin İyileştirici Gücü

Müziğin İyileştirici Gücü

Uzaklarda Bir Türk Bayrağı

Uzaklarda Bir Türk Bayrağı

0 Yorum

Yorum Yaz