Türkiye'de Gelişen ve Büyüyen Tenis
Türkiye'de Gelişen ve Büyüyen Tenis

Tenis, Türkiye'de 1900'lü yılların başında oynanmaya başlasa da popülarite kazanması 2000'li yıllardadır. Düzenlenen uluslararası turnuvalarının az sayıda olması ve ilginin Orta Avrupa ülkelerine göre daha az olması Türkiye'de tenis sektörüne yatırımın fazla olmamasına sebep olmuştur. Buna karşın, son yıllarda düzenlenen İstanbul Cup ve İstanbul Open gibi turnuvalar Türkiye'de tenise gösterilen alakanın ve yatırımın güçlendiğinin bir göstergesidir.

Yeni Tenis Kompleksi Garanti Koza Arena                       

Türkiye’nin tenis alanında yaptığı en büyük harcama büyük ihtimalle Garanti Koza Arena içindir. Yaklaşık maliyeti 100 milyon TL olsa da diğer sporlara yatırılan büyük miktardaki gereksiz paraların aksine bence Türkiye’deki uluslararası turnuvalar için tenis kortu ihtiyacını büyük oranda gidermiştir. İçinde barındırdığı özelliklere gelirsek bir tane sekiz binlik stadyumu ve 50 tane kortuyla Türkiye’nin tenis alanında gelişmesi için müthiş bir imkanı bizlere sunuyor.

Garanti Koza Tenis Arena

Sonunda Federer İstanbul'da! 

Yatırımların en büyük meyvesi bu yıl ilk kez düzenlenen İstanbul Open'da Roger Federer'in boy göstermesidir. Ancak, bu meyve Türkiye Tenis Federasyonu'na 2,4 milyon dolara mal olmuştur. Federasyonun İstanbul Open'a gelecek ismi anket yaparak seçmesi bile Türkiye'de tenise yapılan yatırımın devam edeceğinin bir göstergesidir. Bilet fiyatlarına gelirsek eleme maçlarında 100-300 TL arasında değişirken final maçında 350 TL'ye dünya iki numarasını izleyebildik. Örneğin Roland Garros final biletlerin fiyatı 300 Euro'dan başlarken; İstanbul Open finali fiyat açısından çok para vermek istemeyen izleyicilere önemli bir alternatif sunmuştur.

Roger Federer

Gelelim İstanbul Cup’a

İstanbul Open’a göre bir tık daha tecrübeli ve kadınlar alanında bizleri üst düzey raketlerle buluşturan İstanbul Cup bizlere bu yıl 20-27 Temmuz 2015 tarihlerinde Garanti Koza Arena’da kapılarını açacak. 2005 yılından bu yana düzenlenen İstanbul Cup Türkiye’nin uluslarası bir tenis turnuvası düzenleme açısından önemli tecrübeler katmıştır. Bilet fiyatları 120-200 TL arasında değiştiği için Avrupa’da ya da Amerika’da düzenlenen turnuvaların aksine izleyicinin cebini çok yakmayacak
 

istanbul cup tenis

Andaç Öztürk |ODTÜ İşletme

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

2018 Grammy Ödülleri Sahiplerini Buldu!

2018 Grammy Ödülleri Sahiplerini Buldu!

Asrın Maçı: Floyd Mayweather - Conor McGregor

Asrın Maçı: Floyd Mayweather - Conor McGregor

0 Yorum

Yorum Yaz