Kış Tatili Yapabileceğiniz Yerler - Türkiye'de Kış Turizmi
Türkiye'de Kış Turizmi

Soğuk kış günlerini geride bırakıp baharın hızla yaklaştığı şu günlerde, hepimiz kışın karlı, soğuk günlerde çekildiğimiz fotoğraflara bakıp ne çabuk geçmiş diyoruz. Tabi hepimiz güneşe hasret kaldık fakat Türkiye bu kışı nasıl atlattı, Türkiye bu kış nerelere gitti, nerelerde tatil yaptı? Gelin insanlar yılın bu soğuk günlerini nerede geçirmiş hep beraber inceleyelim.

Türkiye, gerek coğrafi yapısı gerekse iklimi açısından yılın her mevsiminde yapılabilecek tatil ve turizm olanaklarına sahip. Tabii buna kış turizmi de dahil. Kar tutkunları yılın bu döneminde her zaman olduğu gibi Uludağ'ı boş bırakmadı. Bursa'nın 36 kilometre güneyinde yer alan Uludağ, ülkenin en gözde kış sporları merkezi. Kış sporları denince aklınıza gelebilecek her şey buradaki tesislerde mevcut. Snowboard, big foot, buz pateni, kar motosikleti gibi aktiviteler en çok rağbet gören sporlar arasında yer alıyor. Bildiğimiz gibi 2014'ü 2015'e bağlayan kış çok soğuk ve bol karlı geçti, hele ki üç sene aradan sonra tatilciler bu güzel vakitleri nasıl geçirsem sorusuna, Uludağ ilaç gibi geldi. Buradaki tesisler gerek konaklama gerekse aktivite açısından bol olanaklara sahip bir turizm cenneti.

Türkiye'de kışın gezilecek yerler

Ayrıca belirtmek gerekirse Uludağ'da ODTÜ'nün Uludağ'da hizmet veren bir tesisi mevcuttur. Ayarlama işinin ODTÜ Sosyal Hizmetler Müdürlüğünden yapıldığı ve özellikle öğrenci arkadaşların çok ucuza kayak yapmalarına fırsat veren bir tesistir. Kış tatilini Uludağ'da geçirmek isteyen bilhassa öğrenci arkadaşlarımız bu tesislerde gayet makul fiyatlara konaklayabilirler ve keyifli vakit geçirebilirler. Bunun yanında kışı daha çetin ve sert geçen ülkenin doğu kısımlarında da böyle tesisler görmek mevcut. 3185 metre zirveye sahip Palandöken Dağları, Erzurum'un güneyinde yer alıyor ve doğu-batı yönünde uzanıyor. Karasal iklimi nedeniyle bölgede toz kar üzerinde kayak yapılıyor. Bölgede Uludağ'ı aratmayacak tesisler görmek mümkün. Bu bölgenin diğer bir dikkat çekici yönü ise buradaki spor merkezleri 10 Mayıs tarihine kadar hizmetini sürdürebiliyor.

Türkiye'de kış turizmi

Ülkenin Orta Anadolu Bölgesi'ne bakacak olursak Elmadağ bu turizmin yapılabileceği alanlar arasında sayılabilir. Bölge 720 kişilik bir teleskiye sahip ve kayak merkezine ulaşım özel araçlarla ve üniversite araçları ile sağlanıyor. Yine biraz daha doğuya gidecek olursak Erciyes Dağı kayak severlerin favori bölgelerden biri. Ülkenin doruk noktalarından biri olan bu dağın yüksek kısımları yılın her zamanı kalıcı karlarla kaplı. Ancak bölgede kayak yapmak için en uygun zaman 20 Kasım-20 Nisan tarihleri arası. Ülkenin güney taraflarına doğru inecek olursak Isparta-Davraz ve Antalya-Saklıkent bizleri karşılıyor. Bölgenin coğrafi yapısı, kayak turizmi için ideal şartlar oluştururken iklim şartları bu bölgedeki turizmi sınırlandırıyor. Diğer merkezlere oranla daha az sürüyor. Fakat yine de tatilciler bu bölgeye gelmekten çekinmiyor. Dediğimiz gibi ülkemiz coğrafi şartları ve iklim yapısı bakımından ideal şartlara sahip. Yurt içi ve hatta bilhassa, Rus ve Avrupalı turistler her yıl bu merkezleri ziyaret ediyor. Bu kayak merkezlerinin dışında; Bolu-Kartalkaya, Kastamonu-Ilgaz, Kars-Sarıkamış gibi merkezler de kış turizmi anlamında tercih edilen yerlerden.

Furkan Şaldır - ODTÜ İşletme

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

GlokalPack #5: Ocak

GlokalPack #5: Ocak

Facebook ve Gölge Profilleri

Facebook ve Gölge Profilleri

GlokalPack #1:Eylül

GlokalPack #1:Eylül

0 Yorum

Yorum Yaz