Alaçatı'da Mutlaka Yapmanız Gerekenler - Yemek, Gezi, Aktivite Tavsiyeleri
Türkiye'nin En Keyifli Tatil Yöresi: Alaçatı!

Yaz tatilini Türkiye’ de geçireceklerin tercih ettiği yerlerin başında Çeşme geliyor. Alaçatı’nın taşlı sokakları, Ilıca’ da denize karşı yenilen kumru, Aya Yorgi Koyu’ndaki sabah akşam sınırsız eğlence ve daha birçok sebep tatilciler için Çeşme’yi yıllardır vazgeçilmez hale getiriyor. En güzel anıları Çeşme’de olan bir insan olarak burada geçen zamanı, hele bir de kısıtlıysa, nasıl dolu dolu geçirebilirsiniz sizler için kaleme aldım.

- Mutlaka Yiyin

Ilıca’da Kumru: İzmir ‘in en iyi kumrusunu şüphesiz Kumrucu  Şevki yapar. Bu kumruyu da yiyebileceğiniz en güzel yer Ilıca’dır. Çeşme‘ de 4 tane Şevki bulunmasına rağmen denizin tam yanında olan masalarıyla, huzurlu ortamıyla Ilıca Şevki hepsinin başında gelir. Menü içinden de Yengen Kumru şiddetle tavsiye edilir.

Veli Usta’da Dondurma: Çeşme’nin sıcaklarında serinlemek için yiyebileceğiniz en güzel tatlı dondurmadır. Tabi dondurmanın da burada bir adresi vardır: Veli Usta. Çeşitler arasından damla sakızlı, karadutlu ve bal bademli benim favorilerim, ama dondurma çeşitlerinin her biri o kadar lezzetli ki çoğunu tattıktan sonra eminim favorilerinizi belirlemekte çok zorlanacaksınız.

Alaçatı’da Damla Sakızlı Kurabiye ve Tatlı: Alaçatı’nın en meşhur lezzeti damlasakızıdır. Damla sakızının kurabiyede, tatlıda, dondurmada, reçelde kısaca kullanılabilecek her yerde kullanırlar. Taşlı yolların başlangıcından itibaren her 3-4 dükkanda bir Alaçatı Sakızlı Kurabiyecisi ’ne rastlayabilirsiniz. Tam girişte soldaki kurabiyeci benim favorimdir. Ayrıca en sevdiğim lezzetlerden biri olan İmren’deki ‘sakızlı tatlı’ Çeşme’ye giden her arkadaşıma  şiddetle önerdiğim bir lezzettir.

Asucan TakeAway’de Atom: Çeşme’ye tatile gelen çoğu insanın bilmediği fakat gençler ve Çeşme’nin yerlileri arasında çok popüler olan bir lezzeti atom. Özel soslu schnitzel, tatlı maya ekmek ve 3 farklı mayonezli salata içeren bu harika lezzetten çoğu kişi haberdar olmasa da siz siz olun Çeşme merkeze uğrayıp atom yemeden dönmeyin. Cumartesi günleri kapalı olduğunu hatırlatmakta da fayda var.

Asucan TakeAway Atom

- Mutlaka Gezin

Çeşme Marina: Bembeyaz teknelerin yan yana sıralı olduğu, dilerseniz alışveriş yapabileceğiniz dilerseniz de deniz kenarında yemek yiyebileceğiniz gözde bir yer marina. Sadece dolaşması bile çok keyifli. Bir de dilek ağacı vardır rengarenk kumaşların bağlandığı. Marinaya uğrarsanız dilek dilemeden dönmeyin derim, belli mi olur belki gerçek olur.

Alaçatı Sokakları: Bana göre Çeşme’deki en güzel yer burasıdır. Değişik konseptlerdeki kafelerinde otururken geçenleri izleyebilir, birbirinden güzel tasarımlara sahip butiklerinde alışveriş yapabilir, sayısız takıcıdan kendinize uygun rengarenk takılar seçebilir, akşamları Curcuna ’da ya da Tektekçi ’de eğlenebilirsiniz. Sabahı da akşamı da ayrı güzeldir Alaçatı’nın. Zamanınız sınırlıysa mutlaka akşam gitmenizi öneririm.
 
- Mutlaka Aktivitelere Katılın

Tekne Turu İle Adalar: Hemen hemen her gün saat 10 civarı Çeşme Kalesi’nin 100 metre uzağından, sahilden kalkan tekneler ile Çeşme’nin birbirinden güzel 5 adasını gezmek, teknedeki müzikle günün eğlencesine varmak Çeşme tatiliniz için diğer bir son önerim. Yaklaşık 7-8 saat süren bu tur ile denize girebilir, haraketli müziklerle günün eğlencesine varmak mutlaka yapmanız gerekenler listesinde.

Happy Hour ile Afternoon Partylerde Eğlenmek: Çoğu beachclub Çeşme’de saat 5’te happyhour düzenliyor. İndirimli içkileri ve farklı konseptleri bulabileceğiniz bu partiler kaçırmamanız gereken eğlencelerden. Benim önerim Kafe Pi Beach Club, Sole&Mare ve BeforeSunset. Happyhour’a katılırken bikininizin üzerine giyeceğiniz bir gömlek ya da altınıza geçireceğiniz bir şort, aynalı gözlükler ve eğlenceli takılarla siz de konsepte uyum sağlayın ve akşam 8’e kadar süren eğlencenin tadına varın.

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

Aşırı Zeka Belirtileri

Aşırı Zeka Belirtileri

Yurt Dışına Ucuza Seyahat Etmenin 7 Yolu

Yurt Dışına Ucuza Seyahat Etmenin 7 Yolu

Dünya Emekçi Kadınlar Günü

Dünya Emekçi Kadınlar Günü

0 Yorum

Yorum Yaz