UBER'DEN YENİ UYGULAMA: UÇAN TAKSİ
UBER'DEN YENİ UYGULAMA: UÇAN TAKSİ

Yaklaşık iki yıldır İstanbul’daki tartışmalarla adını sıklıkla duyduğumuz Uber, Travis Kalanick ve Garret Camp tarafından kurulmuştur. 2009 yılında siftahını San Fransisco, California’da yapan bu başarılı şirket kısa sürede büyük beğeni toplamıştır. Son günlerde ise yaptığı yeniliklerle gündeme gelen Uber aslında nedir?

Uber, birkaç dakika içinde güvenilir araç bulmanızı ve gideceğiniz yere hem konforlu hem de güvenli bir şekilde gitmenize aracı olan bir uygulamadır. Gideceğiniz yere taksi, lüks araç, tekne ile gitme seçeneklerine sahip olabiliyorsunuz. Gidilecek konum sistemde olduğu için yolu tarif etmeye gerek kalmıyor. Ayrıca yanınızda nakit de bulundurmak zorunda değilsiniz. Tabi bu kadar rahatlığın yanında Uber durmayıp yenilikler yapmaya devam ediyor.

İlk olarak Volvo ile beraber yaptıkları çalışmalarla çıkacak olan sürücüsüz araçları inceleyelim. Araç, Volvo’nun sağlamlığıyla bilinen SUV’si XC90 modelinin Uber’in otonom sürücü programıyla birlikte çalışabilmesi için üretilmiş bir versiyonu olarak karşımıza çıkacak. Aracın içindeki sensörlerle şehir içinde kendi kendine gidebilecek. İçine eklenen takviye sistemleriyle de olası bir ters durumda araç kontrollü bir şekilde durabilecek. Henüz test aşamasında olan proje, adını birkaç tatsız olaya karıştırsa da önümüzdeki yıllarda daha da geliştirilerek kullanılmaya başlanılacağı düşünülüyor.

Diğer bir şey ise Jump elektrikli scooter’lar. Bir süredir kullanılmakta olan bu scooter’larını yeniden tasarlayan Uber, daha kullanıcı dostu yaparak yenilikler yaptı. 24 Haziran'da ABD'de satışa sunulacak olan scooter'lar yazın ardından Avrupa'ya gelecek. Uber’in Yeni Mobilite Başkanı Rachel Holt, bir açıklamasında “Uber, insanların otomobillerden çok bisiklet ve scooter seçmelerini daha güvenli ve kolay hâle getirmek için yeni donanımlar geliştiriyor. Teknolojimiz, bisiklet ve scooter erişimini genişlettikçe daha yeşil ve daha az sıkışık şehirler olacaktır.” diyor. Ayrıca elektrikli bisikletlere takılabilir pil eklendi. Bu sayede JUMP scooter ve bisikletlerinin pilleri değiştirilebilir hâle geldi. Uber Enerji Depolama Sistemleri Mühendisliği Direktörü Celina Mikolajczak ve ekibi tarafından tasarlanan takılabilir pillerin bildiğimiz scooter ve bisikletlerden çok daha güvenli olduğu söylendi.


Uçan taksi hizmeti ise bir diğer konuşulan yenilik. 2020’de test uçuşlarına başlayacak olan Uber, araçlarını ilk olarak Melbourne, Dallas ve Los Angeles’da deneyecek.  Bu üç şehir pilot bölgeler olacak. Melbourne’da yapılacak olan test uçuşları 2020’de başlayacak, sistemin ticari olarak hizmet vermesi ise 2023 yılını bulacak. Sistem ilk olarak dikey iniş ve kalkış teknolojisine sahip küçük ve elektrikli uçaklar ile kullanılacak. Havaalanları, otopark çatıları ve mevcut helikopter pistleri, sistemin ilk durakları olacak.

Düşük irtifada uçacak olan ve 4 yolcu kapasitesine sahip olan Uber Elevate'i kullanmak isteyen müşteriler, ilk etapta kilometre başına yaklaşık 5 dolar ödeyecek. Ancak Uber yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda bu hizmetin ilerleyen dönemlerde biraz daha ucuzlayacağı bildirildi. Hizmetin aktif olarak kullanılmasına başlamasından bir süre sonra 2.5 ila 3 dolar arasında bir ödeme yapacaklar.


Belirlenen üç şehirde de Uber, Uber Elevate için uyumlu olan kendi havaalanlarını kuracak. Bu havaalanları en az 5 aracı aynı anda şarj edebilecek. Bununla birlikte çevresinde alışveriş merkezleri ve buna benzer yaşam alanları bulunacak. Havaalanlarının hepsi, Hava Taksi'leri şarj edebilmek için kendi güneş paneli sistemine sahip olacak. Böylece araçlar, temiz ve yenilenebilir enerji kullanılarak hem hizmet verecek hem de şarj edilebilecek. Bu havaalanlarınının inşası şu an için tasarım aşamasında. Tasarımların tamamlanmasının ardından bu yapılar, ilk olarak Melbourne'de kurulacak. Bunun sebebi test uçuşlarının merkezinin Melbourne olması.
Sude Turgut / ODTÜ İşletme

Yazar

Sude Turgut

ODTÜ
İşletme
1

İlgİlİ Yazılar

GlokalPack #3: Kasım

GlokalPack #3: Kasım

Facebook ve Gölge Profilleri

Facebook ve Gölge Profilleri

0 Yorum

Yorum Yaz