Ülkeler ve Ulaşım
Ülkeler ve Ulaşım

Her ülkenin gelişmişlik düzeyi ve coğrafi özellikleri farklıdır. Bu farklılıklar, ulaşım sektörüne de yansır. Yaygın toplu taşıma araçları ve fiyatları açısından birkaç ülkeyi inceleyip farklılıkları görelim.

Amerika 9,631,420 km²'lik geniş yüz ölçümüne ve ovalardan dağlara; okyanustan volkanik araziye kadar çok çeşitli yeryüzü şekillerine sahiptir. Bu yüzden ulaşım araçları da farklılık göstermiştir. Örneğin; New York'ta ulaşım gelişmiş bir metro ağı ile sağlarken Boston'da tüm eyaleti kaplamış bir tramvay hattı mevcut, bileti ise sadece 1 dolar. Irvine'de ise herhangi bir raylı sistem yok bu yüzden otobüs ve taksi daha çok rağbet görüyor. Bu çeşitliliğin arasında, Amerika için genelleyebileceğimiz bir konu insanların en çok özel aracı tercih etmesi. Taksi fiyatlarının da çok pahalı olmasından kaynaklı, turistler bile araba kiralayarak gezilerini yapıyorlar.

Taksi fiyatlarının pahalılığı demişken İsveç'i bu listenin başına koyabiliriz. Çünkü 10 km'lik bir taksi yolculuǧu 31,57 Euro tutuyor. Aynı pahalılık ulaşım araçlarına da yansımış durumda, toplu taşıma fiyatlarının ücreti 3,95 Euro. İngiltere'de ise bu fiyatlar 5 Euro civarında ve metro en çok kullanılan toplu taşıma aracı diyebiliriz. Bu pahalılığa, Hollanda'yı ve Almanya'yı katmak da mümkün. Hollanda halkının avantajı ise arazilerinin düz olması sayesinde pedala kuvvet deyip bisikleti çok kullanmaları.

Bu Avrupa ülkelerinin aksine Macaristan daha uygun fiyatlı ulaşım vardır. Ülke genelinde otobüsler tercih edilse de başkent Budapeşte'de; metro, tramvay ve troleybüs kullanımı daha yaygındır. Bu tip toplu taşıma sistemine, Türkiye ve İspanya da dahil edilebilir.

Tanzanya'da ise sadece birkaç şehri birbirine bağlayan demiryolu var durum böyle olunca en çok otobüsler tercih ediliyor. Oldukça basit özellikler içeren otobüslerin fiyatı yine oldukça ucuz. Bu durum Afrika ülkelerinin genelinde geçerli.

Son durağımız ise Japonya. Japonya tüm ülke çapında 21.000 km'den fazla demir yolu ağına sahip. Bu sebepten dolayı tren, otobüsten çok daha fazla yaygın. En kısa mesafe ise 130 Yen (yaklaşık 1 Euro)'dir.

Ülkelerin kullandığı toplu taşıma aracı ve fiyat kıyaslamasından sonra, ulaşımın sadece bir hizmet değil ülkenin sosyo-ekonomik durumunu gösteren bir öge de olduğunu söylemek isabetli olacaktır.

Berfu Bayır | ODTÜ İşletme

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

Bilim Dünyasındaki Çılgın Türkler

Bilim Dünyasındaki Çılgın Türkler

Korkusu Olmayan Adam - Daredevil

Korkusu Olmayan Adam - Daredevil

0 Yorum

Yorum Yaz