Uzaydaki İlk Ülke - Asgardia
Uzaydaki İlk Ülke - Asgardia

Günümüzde filmlerde gördüğümüz şeyler yavaş yavaş gerçekleşiyor. Tarihin ilk uzay ülkesi Asgardia'nın planları geçtiğimiz dönemde Fransa'nın başkenti Paris’te düzenlenen bir etkinlik çerçevesinde uluslararası bilim insanları tarafından açıklanmıştı.

Yaklaşık 100.000 insanın Dünya yörüngesinde kurulacak olan bir uzay istasyonu için ilk adım atılıyor. 500 bine yakın kişinin başvuru yaptığı ülkenin vatandaşlığına seçilen 221 bin 886 kişi önümüzdeki günlerde ülke için başlayan çalışmalara katılacak. Kabul edilen vatandaşların sayısı her geçen gün artmakta.

uzayda yaşam

Asgardia'nın resmi internet sayfasında yer alan bilgilere göre, en çok başvuru 31 bin 853 ile Çin'den yapıldı. Çin'i 29 bin 82 başvuru ile Türkiye takip etti. İstanbul ise 10 binden fazla başvuruyla en çok başvuru yapılan kent oldu. Türkiye'den en çok başvuru yapılan kentler sıralamasında İstanbul'u 3 bin 564 ile Ankara ve 2 bin 868 ile İzmir izledi. İstanbul’dan başvuru yapanların %77’si erkek ve bu kişilerin %85’i, İngilizceyi ileri seviyede konuşabiliyorlar.

asgardia hakkında bilgiler

İskandinav mitolojisinden tanrı Odin’in hüküm sürdüğü Asgard’dan esinlenilerek isimlendirilen ülke, resmi internet sayfasındaki bilgilere göre, “Yeryüzündeki diğer ülkelerin kısıtlamalarından tamamen bağımsız, özgür bir ortam” teklifi sunacak. Asgardia’nın ilk aşaması önümüzdeki 18 ay içerisinde fırlatılacak olan bir uyduyla başlayacak. Kendilerine ait bayrak, milli marş ve anayasaya sahip olacak ülkenin takvimi de farklı olacak. 18 Haziran'dan itibaren Asgard 1,0001 tarihiyle sayıma başlandı bile!

asgardia

Meteor, uzay çöpü ve diğer tehditlere karşı yeryüzünü korumaya çalışacak olan Asgardia'nın başvuru sayısı 100.000’i geçtiği takdirde Birleşmiş Milletlere devlet statüsü başvurusu için önünde bir engel kalmayacak. İlk uydu bu yılın yaz aylarında yörüngeye fırlatılacak. Hala Asgardia vatandaşı olmak isteyenler de asgardia websitesi üzerinden başvuru formunu doldurarak ilk adımı atabilirler!

Su Aydoğdu | ODTÜ Uluslararası İlişkiler

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

İngiltere'de Eğitim Fırsatları

İngiltere'de Eğitim Fırsatları

0 Yorum

Yorum Yaz