Walkman Efsanesi
Walkman Efsanesinin Tarihi ve Sona Erişi

Doksanlı yıllarda birçok gencin yanında severek taşıdığı efsane alet ‘Walkman’.Sony’nin kurucusu Akio Morita uzun uçak yolculuklarından sıkıldığı için şirketten bir kaset çalar yapılmasını istedi ve ses mühendisi Nobutoshi Kihara tarafından tasarlandı ilk walkman.

Sony 1979 yılında ‘Walkman’ adlı ürünü ile piyasaya iddialı bir giriş yaptı.Hatta Sony walkmani üretirken iki kişi dinlemek isterse diye çift kulaklık girişi bile yaptı.İlk üretilen walkman TPS-L2 model numaralı ürünün stereo kaset çaları ve mini kulaklık girişi vardı.Ürünün üzerinde bulunan turuncu tuş ile kaset üzerine kayıt yapmak da mümkündü.

Walkman’e olan ilgi her geçen gün artıyordu.1984 yılında Sony yeni bir walkman projesi geliştirdi.Aydınlatmalı kayıt seviye göstergesi, yüksek kalite ses kaydı, berrak ses çıkışı ve uygun fiyatına rağmen cihaz beklenen ilgiyi görmedi.Başarısız gördükleri nokta satıştan ibaretti aksi taktirde şirket müzik dünyasına hizmet etmenin gururunu yaşıyordu.Sony ilerleyen yıllarda walkman’e çok büyük yatırımlar yaptı. 1985’te piyasaya sürülen grafik ekrana sahip ve ekolayzırlı ürünlerin ses kalitesindeki artış gözle görülür düzeydeydi. Sony’e göre walkman yirmi yaş altı için bir eğlence aracı değil, her yaşa hitap eden kişisel bir eşyaydı.Onuncu yılına girildiğinde ‘WM-DD9’ modeli piyasayı adeta alt üst etti. Bu cihaz sadece onuncu yıla özeldi.Rakiplerinin elinde bu kaliteye erişebilecek bir model yoktu. Çünkü Sony bu modelde en gelişmiş teknolojiyi kullanmıştı. Walkman WM-DD9 yenilikçi bir üründü, döneminin tek yıldızıydı. Walkmanler sevildikçe şirket daha da iyiyi hedefliyordu.Sony artık walkmanin Avrupa’ya açılmasına karar verdiğinde yıl 1990’dı. Tüm dünyada fenomen haline gelen walkman artık sınır tanımaz bir cihazdı.

Müzik dünyasına tek başına egemen olan walkman efsanesi 2003 yılında dişli bir rakip ile karşılaştı. Bu rakip iPod’du. iPod walkmanden daha pahalı olmasına rağmen daha kaliteli ses sunuyordu.Ayrıca walkmane göre daha fazla ses formatını destekliyordu. Bu gelişme walkmanin sonunu hazırlıyordu.

2005 yılına gelinmişti iPod artık müzik dünyasında egemen güçtü. Sony cep telefonu alanında Ericson ile ortaklık kararı aldı ve ilk walkman telefon W800 piyasaya sürüldü. Bu yenlilik de kan kaybını durduramadı. En son walkman telefon Yendo ortaya çıktığında iPhone tam üç yaşındaydı ve rakip tanımıyordu. Sony güçlü rakibi karşısında mağlubiyeti kabullenerek pazardan çekilme kararı aldı.Şirket başka teknolojiler ile karşımıza çıkmaya devam ediyor.

Yazar

Arda Taşagiren

ODTÜ
Uluslararası İlişkiler
Hazırlık

İlgİlİ Yazılar

Dünyanın İlk Biyolojik Evi

Dünyanın İlk Biyolojik Evi

Samsung - Apple Savaşında Son Durum

Samsung - Apple Savaşında Son Durum

Bir Yapay Zeka Senaryosu: Sunspring

Bir Yapay Zeka Senaryosu: Sunspring

0 Yorum

Yorum Yaz