Yeşilçam'ın Unutulmaz İsimleri
Yeşilçam'ın Unutulmaz İsimleri

Kahkahasıyla Yeşilçam'ın unutulmazlar listesine adını yazmış Adile Naşit, Hababam Sınıfı’nın elinde okul ziliyle Hafize Ana’sı, Gülen Gözler’de Münir Özkul’un tonton eşi, Neşeli Günler’in turşucu annesi Adile Naşit… İstanbul doğumlu Türk sinemasının ünlü bir oyuncusudur. Mesleğine olan tutkusunu oğlunun ölümünü tiyatro sahnelerken öğrenmesi ve oyuna devam etmesinde rahatlıkla görülebilir. Ustalığının sonucu aldığı birçok ödülünün yanı sıra sinema filmlerindeki anne tiplemesiyle 1985 yılında yılın Anne'si seçilmiştir.

münir özkul

Yeşilçam'ın Mahmut Hocası ve Yaşar Ustası olarak bilinen Münir Özkul 1925 yılında İstanbul doğumlu Türk sinema ve tiyatro sektörünün usta bir oyuncusudur. Hababam Sınıfı, Aile Şerefi ve Neşeli günler gibi birçok unutulmaz filmi vardır. Adile Naşit' le ortak 9 filmde oynamışlardır. Ayrıca "Akıl hastaneleri en özgür olduğum, her şeyi objektif görebildiğim tek yerdir. Orada rahata ererim diyebilecek kadar kendisiyle barışıktır.

erol taş

Yeşilçam'ın kötü adamı Erzurumlu Erol Taş'ı ya sinirli bir üvey baba olarak izledik ya da acımasız bir düşman... Dokuz Dağın Efesi, Acı Günler ve Peçeli Efe gibi birçok filmde yer almıştır. Ekranlarda hep kötü karakter olarak biz onu izlerken o gerçek yaşamında eşini erken kaybetmesiyle çocuklarına hem anne hem baba olmuştur. Oyunculuk deneyiminden önce hamallık ve tezgahtarlık yapmıştır. Aynı zamanda boksör olan Taş 1947'de Türkiye ve İstanbul ikinciliği kazanmıştır.

tarık akan

Şüphesiz Yeşilçam'ın en yakışıklı oyuncularından biri olan Tarık Akan 'ı Hababam Sınıfı, Ah Nerede ve Suçlu gibi filmlerle gördük. Yıldız Teknik Üniversitesi makine mühendisliğinde mezundur. Oyunculuk yarışmasına katılmasıyla oyunculuk kariyeri başlamıştır. Anne Kafamda Bit Var isimli bir kitap yazmıştır. Kitabında 12 Eylül de yaşadıklarından bahsetmektedir. Nazım Hikmet ' in büyük savunucularındandır. Siyasi görüşünden dolayı birkaç kez tutuklanmıştır.

kemal sunal

Çoğumuzun çocukluk ya da gençlik zamanında tanıdığımız Yeşilçam'ın gülen adamı Kemal Sunal. 1994 İstanbul doğumlu Türk televizyon ve sinema oyuncusu, tiyatrocu ve yazardır. Hababam Sınıfı, Çöpçüler Kralı, Orta Direk Şaban başta olmak üzere toplamda 82 filmde rol almıştır. Yakınlarının Kemal Sunal için ilginç açıklamaları vardır: Kadir İnanır Kemal Sunal için "Tasarruf yapmak için az yemek yerdi. " demiştir. Ali Sunal "Evde hep film kostümü ile gezerdi." demiştir.

hülya koçyiğit

1947 İstanbul doğumlu Hülya Koçyiğit şüphesiz Yeşilçam'ın en güzel oyuncularından biridir. Bugüne kadar 180 filmde oynamıştır ve oynadığı filmler yurt dışına en çok satılan Türk filmlerinin başında gelir. Ayrıca bu zamana kadar yurtiçi ve yurtdışı film festivallerinde en çok ödül alan kadın sinema sanatçısıdır. Derman filmi de 5 kıtaya satılan ilk Türk filmidir.1965-1974 yılları arasında tüm filmleri Yunanistan tarafından satın alınarak sinemalarda yer almıştır. 1991 yılında ise Devlet Sanatçısı seçilmiştir.

Binnur Bulmuş – ODTÜ İşletme

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

Antik Kentler Cenneti Türkiye

Antik Kentler Cenneti Türkiye

Quentin Tarantino

Quentin Tarantino

Dizelere Can Veren 5 Büyük Aşk Hikayesi

Dizelere Can Veren 5 Büyük Aşk Hikayesi

0 Yorum

Yorum Yaz