YouTube'un İlginç Kuruluş Hikayesi
YouTube'un Sizi Şaşırtacak İlginç Kuruluş Hikayesi

      Hepimizin aşina olduğu bir platform olan YouTube bugün milyonlarca kullancının hayal edilebilir her konuda video izleyip yükleyebildiği internet tarihinin dinamiği en yüksek girişimlerinden biri. Dünyanın her yerinden kullancısı bulunan YouTube ayda 7 milyar saat izleniyor.İnternet tarihinde büyük yenilikler yaratan YouTube’un kuruluş hikayesi ise oldukça ilginç.

 

                                                                           

         2005’te üç PayPal çalışanın -Chad Hurley,Steve Chen,Jawed Karim-girişim yapmanın zamanı geldiğini düşünmeleri ile başladı.Aslında asıl konsept randevu-ilişki sitesi kurmaktı.Bu siteye ‘Tune In, Hook Up’ adını verdiler. Sitenin amacı üyelerin kendileri hakkında video yükleyip kendilerini tanıtmaları ve böylece kendilerine uygun kişiyi bulmalarını sağlamaktı.Ancak bu girişimlerinde başarılı olamadılar, site ilgi görmedi.Daha sonra bilinen bir rivayete göre bu üç arkadaş, Chen’nin San Fransisco’da bulunan dairesinde düzlenen bir partide çektikleri görüntüleri paylaşmak istediler ancak bunun o kadar kolay olmadığını fark ettiler ve bu konuda bir girişim yapmak istediler. İşte tam YouTube’un temellerini atmaya burda başladılar. Karim ise bu partiye katılmadığını ve böyle bir partinin hiç olmadığını söyledi. Chen de bu girişim fikrinin bir akşam yemeğinde çıktığını söyleyerek partinin aslında hiç olmadığını kabul etti.

           Karim, kendilerine ilham veren şeyin 2004’te yapılan Amerikan Futbol Karşılaşması(Super Bowl)’da tekrar izlemek istedikleri görüntüyü bulamamaları ve yine 2004’te Hint Okyanusu’nda gerçekleşen tsunami görüntülerine ulaşamadıklarından ortaya video paylaşım sitesi kurma fikri attıklarını söyledi. Chen ve Hurley ise internet üzerindeki bir çöpçatan sitesi olan ‘Hot or Not’ adlı bir siteden ilham adlıklarını söyledi.

 

                                                                          

          14 Şubat 2005’te  ‘Tune In, Hook Up’ olan site ‘YouTube’ a dönüştü.23 Nisan’da ilk kez halka açık video yayınladı.Bu video kuruculardan biri olan Karim’in hayvanat bahçesinde fillerle birlikte olduğu on sekiz saniyelik bir videoydu.Adı ‘Me at the Zoo’ olan bu video halen YouTube’da ulaşılabilir durumda.Güncel olarak 30.000.000 izlenmeye ve 450.000 beğeniye sahip.Bu videodan 5 ay sonra Brezilyalı futbol starı Ronaldinho Nike’ın reklam videosu için futbol becerilerini gösterdiği video ilk defa bir milyon kez izlenen video oldu.Bu videodan itibaren YouTube finansal olarak büyümeye başladı.YouTube’a gelen  en büyük yatırım ise Kasım 2005-Nisan 2006 yılları arasında Sequoia Capital firmasının 11.5 milyarlık yatırımı oldu.Şirketin ilk merkezi Kaliforniya’da San Diego Hayvanat Bahçesi’nde bulununan bir pizza ve Japon lokantasının üzerindeki bir dairede bulunuyordu.Site büyük bir hızla büyüdü.2006 Temmuz ayına gelindiğinde şirket platforma her gün 65.000 yeni video yüklendiğini ve günlük 100 milyon video görüntülenmesi olduğunu belirtti.Üçüncü parti web analizi yapan Alexa ve Similar Web 2005 yılının Haziran ayında sitenin dünyanın en çok ziyaret edilen üçüncü web sitesi olduğunu belirtti. YouTube ismi kendisine çok benzeyen ‘Utube’ isimli sitenin pek çok problemle karşılaşmasına neden oldu.’Utube’ sitesinin sahibi Universal Tube&Rollform Equipment şirketi insanların isim karışıklığından sürekli kendilerini ziyaret ettiğini ve sitenin bu yükü kaldıramayıp çökmesini gerekçe göstererek 2006’da karşı dava açtı.Daha sonra şirket adını ‘UTubeOnline’ olarak değiştirdi.

 

                                                                            

               Kasım 2006’da Google, YouTube’u 1.65 milyar dolara karşılığında hisse ile satın alındığını ve satın alma işleminin 13 kasım 2006’da tamamlandığını duyurdu.YouTube 2006 yılında NBC ile reklam ve pazarlama ortaklığı işine girişti.2008 yılında ise MGS, Lions Gate Entertaintment ve CBS ile anlaşma İmzalayarak ilgili firmaların dizi ve filmlerini site üzerinden reklamlara birlikte yayınlamaya başladı.İlk başta yalnızca Amerika’da kullanılan bu sitem daha sonra İngiltere’de de kullanılmaya başlandı.Kullanıcılar bu sayede 60’ın üzerinde firmanın ürettiği 4 bin üzerinde programa ulaşabiliyorlardı.

              2010 yılında site içinde web tasarımlarını değiştirip yenilmeye karar verdiler. Sadeleşme yolunda giden YouTube bu yeniliğin nedenini ise ‘dağınıklıktan kurtulmak istemeleri’ olarak gösterdi.YouTube giderek büyümeye başladı.2010’da ABD’deki üç büyük televizyon ağının ulaştığı izleyici kitlesinden daha fazla kitleye ulaşıyordu.2012’de bu sayı 4 milyara ulaştı.

                                                                        

             2012 yılında yayımlanan ‘Gangam Style ‘ videosu YouTube’ın popülerliğinin artmasını sağladı.Video1.3 milyar izlendi. Halen YouTube’un en çok izlenen videolarından biri.

            2015’de YouTube çocuklar için yeni bir uygulama geliştirdi: YouTube Kids. Bu uygulama sayesinde ebeveynler çocuklarının izleyebileceği videolara kısıtlama getirebilecekti. Aynı yıl Yotube yeni bir uygulama daha çıkardı:YouTube Red. Bu uygulama sayesinde kullanıcılar belirli bir ücret karşılığında videolarını reklamsız izleyebilecekler ve istedikleri cihaza video indirebileceklerdi.

 

                                                                           

             2012’den beri git gide güçlenen YouTube milyar dolarlar kazanan bir şirket haline geldi.Güncel olarak her gün yaklaşık olarak 5 milyar izlenmeye sahip. Her gün 1.3 milyar kullanıcı YouTube’u ziyaret ediyor.Her dakika video yükleniyor.Giderek güçlenen YouTube ilerde insanların televizyonu bırakmalarına sebep olucak gibi görünüyor.

 

Beril KARAN/ ODTÜ İşletme

Yazar

Beril Karan

Orta Doğu Teknik Üniversitesi
İşletme
Hazırlık

İlgİlİ Yazılar

0 Yorum

Yorum Yaz