"Youtuber" olmak
"Youtuber" olmak

"Youtuber" ' lık nedir?

Youtuber, YouTube platformunda düzenli ve kaliteli içerik üreten, bu içerikler ile bir kitle oluşturan kişilere denir. YouTuber’ların çoğu geçimini YouTube platformunda üretmiş oldukları içeriklerdeki reklam gelirleri ile sağlıyor. Siz de bir YouTuber olmak ister misiniz? O zaman bu yazıyı okumalısınız. Youtuber olmak için size gereken ilk iş bir konsept çünkü belirli bir kitleye hitap etmeniz gerekiyor, aynı anda birden fazla kitleye hitap etmeye çalışırsanız başarısız olabilirsiniz.

Konsept belirleyin

Konseptinizi belirledikten sonra (moda, makyaj, teknoloji, oyun, eğlence) içerik üretmeniz gerekiyor. Ama bu içerikler özgün yani daha önce kimse tarafından üretilmemiş olması gerek. İçeriğinizi çektikten sonra bu videoyu YouTube kanalınıza yüklemeden önce biraz montaj programı ile düzenleme yapabilirsiniz. YouTube’da bu montaj programları ile ilgili birçok eğitim videosu bulunmaktadır, izleyerek programlar hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bu programlardan birisi ile montaj yaptıktan sonra küçük resminizi yapınız, çünkü küçük resim çok önemlidir. Küçük resim YouTube’da thumbail denilen görseldir. İnsanlara merak uyandıracak bir küçük resim kullanmalısınız. Böylece izleyicilerin dikkatini çekebilirsiniz.

"Youtuber"lığa ilk adım

Şimdi içeriğimiz hazır, küçük resim yani thumbail hazır artık videoyu yükleyebiliriz. Bu arada video yüklenirken videonun başlığını düşünün. Bu başlık insanların merak edip aratabileceği bir başlık olmalıdır. Ya da trend bir kelime mutlaka başlıkta geçmelidir. Başlığın önemi kadar videonun açıklama kısmı ve etiketler kısmı da önemlidir. Açıklama kısmında video hakkında bilgiler vermelidir ve videonun başlığı muhakkak açıklama kısmında geçmelidir.

Bu konuda yani video başlığı – video açıklama kısmı – video etiketler kısmı “SEO”açısından çok önemlidir. SEO Search Engine Optimization, Türkçesi ile Arama Motoru Optimizasyonu demektir.Yani videonuzun SEO puanı yüksek olur ise YouTube başta olmak üzere diğer arama motorları sıralamasında yükselerde olabilirsiniz.

Evet içeriğimiz hazır küçük resmimiz hazır. Videomuzun başlığı, açıklama kısmı, videomuzun etiketleri hazır. Artık konu video etiketlerine geldi. Etiketlerde video başlığındaki kelimeler geçmelidir. Ayrıca popüler etiketlere de yer verilmelidir ama bu etiketler videodan alakasız olmamalıdır.

Videonuzu paylaşın

Videonuzun yüklenmesi bittikten sonra paylaşma kısmı geldi. Videonuzu ilk olarak yakınlarınızla paylaşın. Sizin ilk kitleniz arkadaşlarınız ve akrabalarınız olacak. Onların desteğiyle daha çok kişiye ulaşacaksınız. Yukarıda anlattıklarıma göze alarak videolarınızı hazırlayınız. Bunların yanında düzen de gerekir.

Düzenli olun haftada en az 1 kaliteli video atın ve aynı saatte videolarınızı atın. Yani örneğin video gününüz pazartesi diyelim. Her hafta pazartesi aynı saatte videolarınızı atın ve saati de iyi seçin. Büyük YouTuberler’ın attığı saatlerde atmamak sizin yararınıza olacaktır. Çünkü bu sayede gölge altında olmazsınız.

Yazar

Kemal Yapalı

ODTÜ
İktisat
1

İlgİlİ Yazılar

Gerçek Dünyanın Tony Stark'ı: Elon Musk

Gerçek Dünyanın Tony Stark'ı: Elon Musk

Sosyal Medyanın Yeni Trendi: Periscope

Sosyal Medyanın Yeni Trendi: Periscope

Girişimciliğin Vakfı Var

Girişimciliğin Vakfı Var

0 Yorum

Yorum Yaz